Bizimle İletişime Geçin: 0 (850) 495 0 495

İnsan Kaynakları

Çalışma kültürümüzün ortak prensiplere dayandırılmasının, hedeflerimize ulaşmamız ve şirketimizin geleceğini sağlam temellere oturtabilmemiz açısından çok önemli olduğunun bilincindeyiz.

Bu bilinç ile çalışanlarımızın;

Gelecekteki sektörel koşullar ve şirket hedeflerimiz doğrultusunda ORTAK ÇALIŞMA PRENSİPLERİMİZ ve bunları somutlaştıran DAVRANIŞ BİÇİMLERİMİZİN neler olması gerektiği konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmaları çok önemlidir.

Doğuş Telekom olarak çalışanlarımızı; iş planlarımız doğrultusunda şirket değerlerini ve işin gerektirdiği yetkinlikleri karşılayacak, yüksek motivasyon ve performansları ile katkı sağlayacak, şirketlerimizi geleceğe taşıyacak potansiyele sahip adaylar arasından seçmeye özen gösteriyoruz.

Doğuş Telekom olarak geleceğimizi birlikte şekillendireceğimiz için heyecan duyuyor, hep birlikte büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz.

Saygılarımızla,

Ücret ve Yan Menfaatler;

Ücret ve ek menfaatler politikamız; kişilerin işe yaptıkları katkı, aldıkları sorumluluklar, bireysel ve kurumsal hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olan bilgi-beceri, yetkinlik, eğitim ve iş tecrübelerini temel alır.

Adil ve rekabetçi bir sistem oluşturmak amacıyla Şirketimizde iş büyüklüğü, bireysel katkı, iş hedeflerine ulaşma ve yetkinlikler ödüllendirilir.

Uygulanan ücretlendirme ve ek menfaatler sisteminin temel amacı:

  • Nitelikli iş gücü ve dinamik iş koşulundan kaynaklanan ihtiyaçları karşılamak,
  • Rekabetçi olmak,
  • Çalışanlarımız ve aileleri için maddi ve sosyal güvence sağlamak,
  • Bireysel ve ekip başarısını ödüllendirmek,
  • Doğuş Telekom’un büyüme stratejisini desteklemek,
  • Çalışanların amaç ve ihtiyaçlarını desteklemektir.
  •  

Kurumsal bir şirket olmanın gereği olarak, Doğuş Telekom’da yapılan tüm işlerin büyüklükleri Şirketin temel kuralları modeli kullanılarak ölçülür. Ölçülen iş büyüklükleri kademeler bazında sıralanır ve ücret politikaları belirlenir.

Doğuş Telekom her yıl çeşitli ücret araştırmalarına katılarak ücret ve ek menfaatler stratejisini gözden geçirir. Bireysel ücretler şirket içi denge, bireysel performans sonuçları, ücret araştırmaları, ekonomik göstergeler doğrultusunda, yılda bir kez değerlendirilip gözden geçirilir.

İndirim ve Kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen kayıt olunuz